WE ARE HIRING!

Asociația Ecumenică a Bisericilor din Romania recrutează persoane pentru funcția de PEDAGOG SOCIAL, în cadrul Centrului Regional de Cazare și Proceduri pentru Solicițantii de Azil, Șomcuta Mare.

Titlul proiectului:”A.C.A.S.A. – Asistență socială complexă pentru solicitanții de azil”

Descrierea pe scurt a postului:

Pedagogul social va realiza activități socio – recreaționale și de acomodare pentru beneficiari în cadrul CRCPSA Șomcuta Mare. Face parte din echipa multidisciplinară AIDRom.

PROFIL CANDIDAT/Ă:

Experienţă:

  • Experiența de lucru în sectorul ONG reprezintă un avantaj

Educație:

  • Studii superioare
  • Nivel mediu/avansat de redactare și comunicare în limbile franceză/engleză/spaniolă
  • Cunoașterea domeniului migrației

Norma de lucru: 4 ore/zi, 20 ore/săptămână

Durata angajării: Noiembrie 2021 – Decembrie 2022

Responsabilități

  • Organizeaza activităţi educaționale, recreative, de orientare şi acomodare în societatea românească și de respectare a regulilor de conviețuire, activități care se vor desfășura de cel puțin 3 ori pe săptămână, cu beneficiarii cazați în CRCPSA Șomcuta Mare și în exterior;
  • Acordă sprijin minorilor pentru înscrierea în învățământul școlar și suport beneficiarilor minori, în efectuarea temelor;
  • Va organiza/susține cursuri de învățare a limbii romane pentru adulți și copii și activități educaționale adaptate minorilor și sprijin pentru înscrierea și parcurgerea cursurilor de învățare a limbii române organizate de Inspectoratele Școlare, de minim 2 ori pe săptămână
  • Păstrează corespondența cu Inspectoratele Școlare, pentru a fi informați de prezența minorilor la cursurile de limba română organizate de Inspectoratele Școlare, și de asemenea pentru a fi informați de evoluția minorilor la aceste cursuri
  • Mediază relația dintre părinții beneficiarilor minori și cadrele didactice;
  • Coopereaza cu ceilalţi membri ai echipei în vederea bunei implementări a proiectului;
  • Colaborează cu Inspectoratul General pentru Imigrări pe parcursul derulării proiectului;
  • Duce la indeplinire alte atributii care vor fi stabilite in sarcina sa de catre managerul de proiect sau echipa de management a proiectului conform fisa de post si proiect

Toţi cei interesaţi sunt rugați să transmită CV-ul, însoțit de scrisoare de intenție, prin e-mail către: